top of page

Çocuklarda kaygı ve anksiyete bozukluğu nedir?

Çocuklarda kaygı bozukluğu, daha önce kısa bir süre gözünüze çarpmış olumsuz bir davranışın, tutarlı ve yoğun hale gelerek, daha güçlü bir halde sürmesi ile kendini gösterir.

 

Zaman içinde, çocuğun bu olumsuz davranışları, her zaman kullandığınız tutum ve davranışlarınıza rağmen başa çıkılamaz hale gelebilir. Bir zamanlar etkili olan yöntemlere cevap vermeyen çocuğunuzla nasıl başa çıkacağınızı bilememek sinir bozucu olabilir.

 

Ne yazık ki, kaygı bozukluğu gibi psikolojik sağlık sorunlarının asgari yaşı yoktur. 

Her yaştan çocuklarda görülebilir. 

Çocuklarda kaygı ve endişe bozukluğu, hem onları yaşayan çocuklar hem de ebeveynleri için zor ve travmatize edici olabilir.  Ayrıca, çocuklarda anksiyete gibi bozukluklarla uğraşmak normalden çok daha zordur, çünkü çoğu zaman çocuğunuzun anksiyete veya başka bir durumdan muzdarip olup olmadığını anlamak mümkün değildir.

 

Çocuğunuzun gerçekten ne için endişelendiğini, onun için kaygı yaratan durumun ne olduğunu tespit edemediğinizde, davranışını değiştirmesi için ısrarcı olmanız işleri daha da zorlaştıracaktır.

Çocuklarda endişe bozukluklarının belirtileri genellikle diğer hastalıkların belirtileri ile örtüşür; öğrenme güçlüğü veya dikkat eksikliği bozukluğu tanısı ile kolaylıkla karıştırılmaktadır. 

 

Örneğin, çocuğunuz matematik dersinde zorlanıyordur ve matematik dersinde iyi olmadığını düşünebilir: matematik dersinin olduğu her gün çocuğunuzun karın ağrısı şikâyeti olabilir ve okula gitmek istemeyebilir.

Daha sonra matematik dersine ilgisini vermek istemez ve ev ödevi için gönderilen çalışma sayfalarını tamamlamakta zorlanabilir. 

Bir süre sonra çocuğunuzun derse olan ilgisizliği ve ders performansı sebebi ile öğrenme güçlüğü veya dikkat eksikliği şüphesi ortaya çıkabilir. Ancak bu durumda belirgin olarak çocuğun yaşadığı kaygı bozukluğudur.

 

Tedavi planı için tanı önemlidir. 

Anksiyete ve DEHB, çoğunlukla birbirlerine çok benzerler ve hangisinin olduğunu tespit etmek çok önemlidir. Bazen ikisinden de biraz olabilir.

Çocuklarda kaygı bozukluğu ve anksiyetinin ortaya çıkması, korkutucu veya travmatize eden bir olayla bağlantılıdır. Bununla birlikte, çocuklar için korkutucu deneyimler, dolaylı olarak yaşanabilir veya gözlemlenebilir ve yine de çocuğu güçlü bir şekilde etkileyebilir.

 

Örneğin, Ela'nın ailesi ile yaptığımız görüşmede beş yaşındaki kızlarının artık okula gitmek istemediğini belirtti. Okula gitmemesi için hiçbir neden yoktu ve sürekli ağlıyor da olsa okula götürmek için ısrar ediyorlardı. 

Ela ise annesine yapışıyor ve sürekli ağlıyor, okula gitmek istemiyordu. 

Ne olduğundan veya kızlarının neden aniden bu kadar tepki gösterdiklerinden emin değillerdi. 

Ela ile çalışıp, aile ile gerçekleştirdiğim detaylı görüşmeler sonrasında, kızlarının okuldaki arkadaşlarından birinin annesinin, onlar okulda iken ambulansla hastaneye götürülmesi durumu ortaya çıktı. Beş yaşındaki kızları bu deneyimden dolayı travmatize olmuştu ve okula giderse, aynı şeyin annesinin de başına gelebilir diye düşünüyordu. Sonuç olarak, evde kalmak ve annesinin iyi olduğundan emin olmak istiyordu. 

Bu deneyimin Ela tarafından gözlemlendiğini ve kendisini doğrudan etkilemediğinin altını çizmekte fayda var. 

 

Çocuklarda görülen kaygı bozukluğu bazen gözden kaçabilir.

Çünkü çoğu zaman anlaşılması zor veya tuhaf davranışlar olarak ortaya çıkar. 

Bununla birlikte, uzun bir süre devam eden alışılmadık-olumsuz davranış değişiklikleri varsa, kaygı tedavisi için başvurmanızın zamanı gelmiş demektir. 

Çocuğunuzla birlikte kaygıyı azaltma konusunda çalışırken, sizin içinde destek ve danışmanlık sağlanmaktadır.

Çocukluk çağı kaygı bozukluğu sizin için de yorucu olacağından, kaygı bozukluğu yaşayan çocuğunuzun yanında sizin için de destek sağlanacağından emin olun.

Çocuklarda kaygı bozukluğu ve anksiyete tedavisinde en etkili yöntem oyun terapisidir.

Image by Shitota Yuri

Çocuk psikolojisi

pedagog desteği

Çocuklukta meydana gelen olayların yetişkinlikte nasıl hissettiğimiz ve davrandığımız üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olduğuna eminiz.

Image by Caleb Woods

Oyun terapisi

nedir?

Oyun terapisi, çocuğa problemlere karşı güvenli bir psikolojik mesafe sağlar ve gelişimine uygun düşünce ve duyguların ifade edilmesini destekler.

Image by Anna Kolosyuk

Nasıl sakin ebeveyn

olunur?

Ebeveynlik tarzınız çocuğunuzun duyguları ile nasıl başa çıkacağını belirliyor.

bottom of page