top of page
Çocuğunuz okula gitmek istemiyor mu?

 

ÇOCUĞUM OKULA GİTMEK İSTEMİYOR.

 

Çocuğunuzun okulu reddetmesiyle ilgili kesin bir plan yapmadan önce, çocuğunuzun okula gitmeyi reddetmesinin nedenini anlamak önemlidir. Genellikle çocuklar, aşağıdaki dört durumdan dolayı okula gitmeyi reddetmektedirler.
1) Kötü hissetmekten kurtulmak için. Okulda kaygıya, depresyona veya başka sıkıntılara neden olan bir şeyden kaçınmaya çalışıyor olabilir.
2) Sosyal etkileşimlerden veya okuldaki  değerlendirmelerden kaçınmak için. Çocuğunuz sosyal durumlarda endişe duyuyor, akran etkileşimlerinde sorun yaşıyor ya da sınav durumlarında nasıl davranacağı ve / veya sınıf kural ve davranışları hakkında endişeleniyor olabilir.
3) Dikkat çekmek için. Çocuğunuzun öfke, ağlama ve ayrılık kaygısı tepkileri arzu ettiği ilgiyi elde etmenin bir yolu olabilir.
4) Okul dışında bir çeşit ödül elde etmek için. Bu, evde televizyon seyrederken ya da video oyunları oynayabilmek kadar basit nedenlerden dolayı olabilir.


Okula gitmeyi reddettiğinde ne yapmalısınız?
Öncelikle kendi kaygınızı yönetin. Çocuğunuz sizden ayrılırken sizi endişeli görmesi, ayrılık kaygısı yaşamasına neden olacaktır.

➡ Çocuğunuzun ögretmeni, idareciler ve rehberlik servisi ile sorun hakkında konuşun.

➡ Çocuğun sorun hakkında kendini ifade etmesini destekleyin. Onu dinleyin.

➡Çocuğunuza derin nefes alma ve diğer stres yönetimi becerileri gibi rahatlama tekniklerini öğretin.

➡ Çocuğunuz ayrılık problemleri yaşıyorsa, çocuğunuza okula kadar eşlik edebilirsiniz.

➡Okul gününe birlikte hazırlanın. Günlük planlarını bilikte oluşturun.

➡Kendini iş rutinlerinizden bahsedin.

➡Ne olursa olsun, okulun tartışmasız bir etkinlik olduğu beklentisini korumanız gerekir. Tartışmalarda bulunmak veya rüşvet vermek, altta yatan sorunu çözmeyecektir.

Destek almak istediğiniz konu hakkında benimle iletişime geçebilirsiniz. Bazen kolaylıkla çözülebilecek okul gitmeyi istememe davranışı çok daha karmaşık haller ile karşımıza gelmektedir.

 

bottom of page