top of page

Psikolojik iyi oluş için farkındalık geliştirme nedir?

“Psikolojik iyi oluş” ifadesi, bireyin duygusal sağlığını ve genel olarak işleyişini tanımlamak için kullanılır.


Psikolojik iyiliği yüksek olan insanlar, yetenekli, mutlu, iyi desteklenmiş ve yaşamdan memnun hissederler .
Hepimizin temel ihtiyaçları karşılandığında hayattan zevk alma olasılığımız daha yüksektir. Güvenli bir alanda yaşamak, yeterli yiyeceğe sahip olmak ve barınabileceğimiz bir alana sahip olmak, duygusal sağlık için önemli faktörlerdir.


Psikolojik iyi oluşumuzu destekleyerek, daha iyi hissetmek ve bunun üzerine çalışarak geliştirmek için yapabileceğimiz bazı şeyler var.

Amaç yaratın
Anlam ve amaç ile bir hayat yaşamak, psikolojik iyilik halinizi geliştirmenin anahtarıdır. Amacınız, dünyayı değiştirmeyi veya başkalarına yardım etmeye adanmış bir kariyer bulmayı gerektirmek zorunda değildir. Bunun yerine, her gün nazik olmak amacınız olabilir. Amacınız, diğerlerini çevre ile ilgilenmeye veya barınaktan evcil hayvan kabul etmeye teşvik ederek dünyayı daha iyi hale getirmeyi içerebilir.
Hayatınızın bir amacı olmadığını düşünüyorsanız, endişelenmeyin. Hayatta amaç bulabilmenin ve daha fazla anlamı olan bir hayat inşa etmenin birçok yolu vardır. Geride bırakmak istediğiniz mirası düşünerek başlayabilirsiniz. Hayatınızın sonunda nasıl hatırlanmak istediğinizi yazın ya da dünyada bırakmak istediğiniz etkileri düşünün. Ardından, bu hedeflere ulaşmanıza yardımcı olabilecek bazı hedefler belirleyin.
Hedeflerinize doğru yol almak, para kazanmanın ötesinde, her gün yataktan kalkmanız için bir neden olacaktır.


Olumlu düşünün
Olumlu düşünmek psikolojik iyi oluşunuzu güçlendirir. Buna karşılık, psikolojik iyilik haliniz geliştikçe, olumlu düşünmek ve genel olarak iyi hissetmek kolaylaşır. Neyse ki, birkaç basit stratejiyle bu olumlu döngüyü yaratmaya başlayabilirsiniz.
Kendiniz hakkında olumlu düşünmeye odaklanın. Merak etmeyin zihin bunu öğreniyır.


Daha iyi bir gelecek hakkında yazın
Birkaç dakikanızı ayırın ve gelecekte başınıza gelebilecek tüm güzel şeyleri not alın. Hayatınızı verimli, mutlu bir şekilde yaşamak için, zamanınızı nasıl harcayabileceğinizi ve kiminle birlikte geçireceğinizi düşünün.

Olumlu yaşam olaylarını hatırlayın
Hayatınızın en güzel anılarını düşünerek zaman geçirin. İster 10 yıl önce gittiğiniz bir aile tatili olsun, gerekse iki yıl önce işte bir ödül kazandınız, hayatınızdaki en mutlu zamanları hatırlamak zihniyetinize daha fazla pozitif etki getirecektir.

Nezaket davranışları gerçekleştirin
Başkaları için güzel şeyler yapmak, dünyada bir fark yaratabilecek gücün olduğunu hatırlatır. Başkalarına yardım etmek, daha olumlu düşünmenize ve daha mutlu hissetmenize yardımcı olur. İhtiyacı olan bir komşuya yardım etmek, bir topluluk etkinliği için gönüllü olmak ya da bir yardım için para toplamak, psikolojik iyi oluşunuzu iyileştirmenin birkaç basit yoludur.

Şükran ifadeleri kullanın
İnsanlara ne kadar minnettar oldupunuzu basit teşekkür ifadeleri ile söylemek veya bir deftere şükrettiğiniz şeyler hakkında yazıyor olsanız da, minnettarlığınızı ifade etmek hayatınızdaki tüm iyi şeylere odaklanmanızı sağlayacaktır. Her gün psikolojik iyiliğinizi artırmak için basit ama etkili bir yoldur.

Farkındalık geliştirin
Farkındalık geliştirmek süreklidir. Artan mutluluktan daha iyi esnekliğe kadar değişen birçok fayda ile ilişkilendirilmiştir. Farkındalık, pratik ve özveri gerektiren bir beceridir, ancak zamanla farkındalık sınırlarınızın arttığını göreceksiniz.

Güçlü yönlerinizi tanımlayın
Kendini yetenekli ve kendinden emin hissetmek önemlidir. Bunu yapmanın en iyi yollarından biri kendinizde iyi olduğunuz şeyleri veya sahip olduğunuz güçlü karakter özelliklerini  hatırlamaktır. Geçmiş başarılarınızı ve başarılı olmanıza yardımcı olacak nitelikleri hatırlamayı deneyin.

Bağışlayın
Geçmişteki incinme ve öfkenin giderilmesi, iyi bir psikolojik iyiliğin anahtarıdır. Birini affetmek, o kişinin size zarar vermesine izin vermek zorunda olduğunuz anlamına gelmez. Bunun yerine, enerjinizi daha olumlu şeylere aktarmanıza engel olabilecek öfke konusunda kendinizi serbest bırakmakla ilgilidir.

Yapıcı sosyal ilişkiler kurun
Araştırmalar yalnızlığın duygusal ve fiziksel sağlığın ciddi şekilde etkilediğini gösteriyor. Aslında, bir çalışmada yalnız olmanın günde 15 sigara içmesi kadar öldürücü olduğu bulundu.
Ancak sadece insanların yanında olmak çözüm değil. Bunun yerine, diğer insanlarla derin bağlantılar kurmak önemlidir. İlişkilerin kalitesi, psikolojik iyilik halinizi iyileştirmeye gelince, nicelikten daha önemlidir.
Sosyal medya üzerinden temas, şahsen bir arkadaşınızı ziyaret edemediğinizde bağlantıda kalmak için iyi bir yol olsa da, yüz yüze görüşmenin yararlarının gerçek bir alternatifi değildir.


Bir arkadaşınızla kahve içip ailenizle akşam yemeği yiyin ve sohbet etmek için sevilen birini arayın. Güçlü sosyal destek, psikolojik olarak sağlıklı kalmanın anahtarıdır. Bir destek sistemi yoksa, daha fazla kişiyle tanışmak için adımlar atın. Topluluk etkinliklerine katılın, komşularınızla tanışın veya eski arkadaşlarınızla iletişim kurun.

Psikolojik iyi oluşunuz üzerine çalışarak, duygusal sağlığınızı geliştirebilecek alışkanlıklar geliştirmek düşündüğünüzden daha kolaydır. Küçükten başlayın ve birkaç güçlü yönünüzü veya mutlu anılarınızı yazmak gibi psikolojik iyilik halinizi en üst düzeye çıkarmak için bir veya iki strateji uygulamaya çalışın. Zamanla, bu tür uygulamaların pozitifliğiniz ve genel ruh sağlığınız üzerindeki etkilerini göreceksiniz.

bottom of page