top of page
Okul kaygısı ile ilgili ne yapmalıyım?

 

OKUL KAYGISI OKUL BAŞARISINI OLUMSUZ ETKİLER

Kaygı, öğrenme ve okul başarısını etkileyebilir - Kaygının okuldaki çocukları ve gençleri nasıl etkilediğini anlamak, çocuğunuzun karşılaştığı sorunlara yardımcı olmanızı kolaylaştırır. Çocuğunuzun okula yönelik kaygısı okulda sorunlara neden olabilir.
Çocukların ve gençlerin yaşadığı çeşitli kaygı ile ilgili bozukluklar vardır. Çocuklar ve gençler için kullanılan kriterler, yetişkinleri teşhis etmek için kullanılan ölçütlerden biraz farklıdır. Bu bozukluklar arasında yaygın anksiyete, panik bozukluk, ayrılık anksiyetesi, sosyal anksiyete, seçici mutizm ve fobiler sayılabilir . Bu bozuklukların her biri, aşırı endişelenme, korkma ya da bir panik duygusu eğilimi öğrenme ve okul başarısını bozmaya neden olabilir.


Anksiyete Bozuklukları Öğrenme ve Okul Başarısını Nasıl Etkiler?

➡Çocuğunuz sınıf tartışmalarına katılmayabilir veya korktuğunda diğer öğrencilerle grup aktivetelerine katılmaz.

➡Bir sınavın kaygısından dolayı çok bunalmış hissediyorsa bir testi tamamlayamayacağına yönelik kaygısı varsa sorulara cevap vermekten kaçınır.
➡Endişe, korku ve panik tüm vücut üzerinde kendini gösterir. Anksiyete bozuklukları olan çocuklarda mide ağrısı ve vücut ağrıları yaygındır. Semptomlar her okul günü ortaya çıkıyorsa ve hafta sonları veya tatillerde ortadan kalkıyorsa, okula bağlı kaygı ağrıların nedeni olabilir.
➡Endişe ve korku çocukların dikkatini etkiler, böylece etraflarında olup bitenlere dikkat edemezler.
➡Endişe ve korku, bir çocuğun ya da gencin uykusunu olumsuz etkiler.

Uyku eksikliği, bilişsel performansı azaltır ve hatta çocuğun okulda uykuya dalmasına neden olabilir.
➡Anksiyete yaşayan çocuklar ve gençler genellikle okulda konuşmalardan kaçınırlar. Yardıma ihtiyaçları olduğunda soru sormaktan kaçınırlar ve hatta sunulan yardımı reddederler Bu, çocuğun okul başarısını ve sosyalleşmesini olumsuz etkiler. Genellikle bu durumda çocuklar ihtiyaç duydukları yardımı almak için de konuşamazlar.

bottom of page