20200803_092657.jpg

Çocuk Psikolojisi / Pedagog Desteği

Yaşam serüvenimizde hepimiz kendimiz ile, arkadaşlarımız ile, karşı cinsler ile, ailelerimiz ile ve eninde sonunda yaşam hedeflerimiz ile olan ilişkilerimizde  çatışmalar, sorunlar ve zorluklar ile karşılaşırız.

Sağlıklı kişi sorunsuz kişi değil, sorun ortaya çıktığında bununla baş etme gücüne sahip kişidir. 

İşte bu nedenle sizlere ve çocuklarınıza geçerli yöntemlerle pedagojik danışmanlık vererek, çözüme sağlıklı yollardan ulaşmanıza yardımcı olmayı amaçlamaktayım.

Uzman Klinik Psikolog Anıl Yetişen
Image by Annie Spratt

ÇALIŞMA ALANLARIM

Kardeş kıskançlığı, okul uyum sorunları, yas, davranış bozukluğu, gelişim danışmanlığı, iki yaş, okul dönemi, boşanma, aile danışmanlığı, ergenlik dönemi, genç danışmanlığı, okul başarısı, internet ve oyun bağımlılığı, yeme bozuklukları, kaka tutma, çocukluk çağı travmaları, bağlanma, öz güven kazandırma, kendini ifade etme, beceri kazanımı, arkadaş ilişkileri, çekingenlik,yeni davranışlar kazandırma, alışkanlıklar,

bebek gelişimi, ebeveyn danışmanlığı, uyku sorunları, korkular ve kaygı bozukluğu.

                            Neden çocuk psikoloğuna gidilir?

Kabul gören görüşe göre insan kişiliğininin %80-85′i 0-6 yaş arasında şekillenmektedir. Çocukluk döneminde sağlanan destek ve psikolojik takip ileride oluşabilecek birçok sorunun önüne geçebilir.

Ebeveynler, bebeklik ve çocukluk dönemi ile ilgili bir çocuk psikoloğuna / pedagog desteğine başvurma ihtiyacı duyabilirler. Bazen çocuğu ile etkili iletişim yollarını geliştirmek, bazen gelişimi hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için bazen de çocukluk yıllarında karşılaşılan zorluklarla başa çıkmak için çocuk psikoloğuna / pedagog desteğine ihtiyaç duyulmaktadır.

Çocuk Psikoloğu / Pedagog desteği -Klinik Psikolog Anıl Yetişen
Ön değerlendirme ve Randevu
0530 101 80 48

Çocuk psikolojisinde en etkili yöntem nedir?

Bilimsel olarak kanıtlanmış, tüm dünyada çocuk psikologlarının, çocuklar ile düzenlediği seanslarda kullandığı yöntem 'oyun terapisi'dir.

OYUN TERAPİSİ

2-12 arası çocuklar ile çalışılan terapi biçimine

oyun terapisi denir. 

Çocukların dünyayı tanımaları, öğrenme süreçleri, zihinsel fonksiyonlarının gelişimi oyun kapasitelerinin genişliği ile alakalıdır. Çocuğun neredeyse tüm dünyasının oyun ve oyuncaklar olduğu düşünüldüğünde onu  tanımanın, onunla iletişime geçmenin en kolay yolu oyun ve oyuncaklardır.

ÇOCUK TERAPiSi

Çocukluk, kişilik gelişiminin en önemli kısmıdır.

Bu süreçte çocuklar, yaşanan çevresel,

psikolojik faktörlerden etkilenebilmektedir.

Bu sebeple, çocukluk dönemi sorunları,

çocuk psikologları tarafından terapi ile çalışılmaktadır.

Çocuğun içinde bulunduğu süreci en sağlıklı şekilde atlatabilmesi, yetişkinlik yıllarında kalıcı bir takım sorunların oluşmaması ve ileride karşılaştığı durumlarda başa çıkma yollarını içselleştirmesi terapinin ana amaçlarındandır.

GELİŞİM DANIŞMANLIĞI

Oyun ve terapi odamızın kapılarını size açıyoruz. Çocuk ile anne oyun odasında yaşına uygun gelişimsel oyun ile iletişime geçerek, bilişsel, sosyal, dil ve psikolojik gelişimini deneyimlerek öğreniyor. 

Gelişim danışmanlığı ile çocukların yaşlarına uygun becerileri kazanması, anne ile iletişiminin desteklenmesi, uygulama örnekleri ile çocuk ile geçirilen kaliteli zamanın arttırılması amaçlanmaktadır.

Okul dönemindeki her dört çocuktan biri DEHB tanısı şüphesi ile kliniğe gelmektedir. 

Doğru testler ile değerlendirilip, 

doğru eğitim planı uygulanan çocukların hızla gelişim gösterdikleri gözlenmiştir.

DİKKAT EKSİKLİĞİ
ve
HİPERAKTİVİTE

DEHB belirtileri nelerdir?

DEHB Tedavi edilir mi?

DEHB nedir?

DEHB eğitim planı nasıl oluşturulur?

DEHB testi.

Çocuk psikolojisi, 0-12 yaş gelişim dönemini, çocuğun bağlanma biçimlerini, ebeveyn çocuk ilişkisini, yeni davranışlar kazandırmayı, çocuğun duygu ve düşüncelerini ve dünyayı anlamasını çalışan, inceleyen bir bilim dalıdır.

ÇOCUK PSİKOLOJİSİ

"Bu nasıl çocuk böyle" çocuk psikolojisi üzerine denemeler.

Gelişim serüvenlerine destek sağlamak için.

ERGENLİK DÖNEMİ ve GENÇ 
DANIŞMANLIĞI

Ergenlik kişiliğin oluşumu için önemli bir süreçtir. Konu kişiliğimiz olunca da onun oturması çalkantılar, çatışmalar, uyum ve uyumsuzluklar yaratmaktadır. Ergenlik insan gelişiminin en önemli dönemi olduğundan bu dönem hem kendine has hem de kişiye özgü benzerlikler ve büyük farklılar göstermektedir.