top of page

Çocuklarınızın iyi bir kardeş ilişkisi var mı?

Çocuklarınızın iyi bir kardeş ilişkisi var mı?  Yoksa birbirleri ile zevk alarak vakit geçirmekten daha çok kavga mı ediyorlar?

Kardeşlerin yaşları, kişilik özellikleri veya cinsiyetleri ne olursa olsun, kardeş bağlarının niteliğinin büyük önemi var. Araştırmalar kardeş ilişkilerinin çoğu zaman arkadaşlarımızla, romantik ilişkilerimizle ve diğerleri ile nasıl ilişki kuracağımızda önemli bir rol oynadığını gösteriyor.

Ebeveynler, olumlu ve yapıcı bir kardeş ilişkisini geliştirmede ve kardeş rekabetini ve çatışmasını azaltmada yardımcı olabilir. Ebeveynler, birlikteliğe yönelik faaliyetleri teşvik ederek, çocukları birlikte eğlenmeye yönlendirerek ve çocuklara çatışmaları yapıcı ve saygılı bir şekilde çözmeleri için araçlar vererek, ebeveynler kardeşlerinin hayatlarının geri kalanını boyunca sürdürecekleri iyi bir ilişki geliştirmelerine yardımcı olabilirler.

 

İşte sizin için bazı ipuçları;

1. Çocuklarınızı birbirleriyle karşılaştırmayın.

Her şeyden önce, “Neden kardeşinin yaptığı kadar iyi dinleyemiyorsun?”  gibi şeyler söylememeye çalışın. Çocuğunuzu birbirleriyle karşılaştırmak kardeş kıskançlığı ateşini harekete geçirir ve kızgınlık yaratır.

2. Kardeş çatışmalarının arkasında ne olduğunu bulmaya çalışın.

Biri diğerinin dikkatini çekmeye çalışırken çocuklarınız kavga etmeye meyilli mi?Sizin zamanınız ve dikkatiniz için rekabet ediyorlar mı? Yorgun ya da sıkıldıklarında daha çok mu tartışıyorlar?

Bu davranışı açıklayabilecek bir örnek gördüğünüzde, kardeş kavgalarını en aza indirmek için bu sorunları çözmeye çalışın. Örneğin, her çocukla birebir zaman geçirmeyi deneyebilir veya çocuğunuzun dikkatini çekmek için farklı yollar bulmasına yardım etmeye çalışabilirsiniz.

3. Onlara farklılıklarını takdir etmeyi öğretin.   

Biri sessizce oturup okumayı seven, diğeri ise yüksek sesli oyunlardan ve sürekli etkinliklerden hoşlanan çocuklarınız var mı? Çocukların ilgi alanları ve mizaçları çok farklı olduğunda, çatışmalar doğal olarak meydana gelebilir. Nasıl yöneteceğinize yönelik danışmanlık alın.

Önemli olan, çocuklara bu farklılıklara nasıl saygı duyulacağını ve gerçekte neyin önemli olduğuna dikkat etmeyi öğretmektir: Birbirini sevmek. 

Bir çocuk çok fazla hareket içeren bir aktivite seçebilir, diğer bir çocuk sessiz ve düşük faaliyetler yapmak isteyebilir, bu durumda ebeveynler çocukların birlikte çalışabilecekleri bir sistem kurabilirler. Her iki kardeş için de eğlenceli olabilecek diğer ortak yanları bulmak ve ortaya çıkarmak önemlidir.

4. Ev işleri veya takım olarak bir proje üzerinde çalışmalarını sağlayın.

Şirketlerin personeli arasında ekip çalışması ve işbirliği anlayışı oluşturma yollarından biri, çalışanların birlikte çalışmayı teşvik eden egzersiz ve etkinliklerde bulunmalarını sağlamaktır. Ebeveynler de, çocuklarına benzer bir şeyi, bir projede birlikte çalışarak ya da birlikte ev işleri yapmalarını sağlayarak destekleyebilir.

Örneğin, boş bir kağıdı boyamak veya salonu birlikte temizlemek gibi bir iş ile gelip, birlikte çalışmalarını sağlayın. Ayrıca, çocukların yaşları ve yetenekleri için en uygun işleri yapmaları, örneğin akşam yemeği hazırlamaya yardımcı olmaları ve ev işlerini daha hızlı yapmaları için evdeki yetişkinlere karşı yarışmalarını sağlayabilirsiniz.

Kardeş kıskançlığı oyun terapisi yöntemi ve aile danışmanlığı verilerek çalışılmaktadır. 

Daha fazlası için iletişime geçebilirsiniz.

Image by Caleb Woods

Çocuğunuz utangaç mı?

Etkinlikler Utangaç Çocukların Yeniİlişkiler Oluşturmasına Yardımcı Olabilir. İşte utangaç çocuğunuz için öneriler.

Image by Joel Overbeck

Çocuklarda kaygı ve

anksiyete bozukluğu nedir?

Çocuklarda kaygı ve endişe bozukluğu, hem onları yaşayan çocuklar hem de ebeveynleri için zor ve travmatize edici olabilir.

Image by Kevin Gent

Çocuklarınızın iyi bir kardeş

ilişkisi var mı?

Kardeşlerin yaşları, kişilik özellikleri veya cinsiyetleri ne olursa olsun, kardeş bağlarının niteliğinin büyük önemi var.

bottom of page