top of page

Öz Disiplin

Disiplin, çocuğunuzu kontrol etmekle ilgili olmamalıdır. Bunun yerine, disiplin çocuğunuza kendini nasıl kontrol edeceğini öğretmekle ilgili olmalı. Öz disiplin becerileri kazanan çocuklar, yanlarında olmadığınızda bile hayatın zorluklarıyla yüzleşmek, stresi yönetmek ve sağlıklı seçimler yapmak için daha donanımlı olacaktır.

Öz Disiplin Nedir?

Sadece iyi davrandığı için, öz disipline sahip olduğu anlamına gelmez. Öz disiplinli çocuklar hemen bir tatmini ertelemeyi başarabilirler. Nasıl hissettiğinden bağımsız olarak kendileri için uygun seçimler yapabilirler.
 

Öz disipline sahip çocuklar rahatsız edici duygularla sağlıklı bir şekilde başa çıkabilirler. Öfke yönetimi becerileri kazanarak, istenmeyen davranışları kontrol edebiliyorlar. Yetişkinler onları düzelttiklerinde saygılı bir şekilde yanıt verebilir ve davranışlarının sorumluluğunu üstlenebilirler.

Ayrıca öz disiplin becerileri kazanan çocuklar, seçimlerinin artı ve eksi yönlerini tartarak  kendileri için sağlıklı seçimler yapmayı kazanabilirler. “Bunu yapmak zorundayım çünkü ailem öyle dedi” demek yerine, sağlıklı seçimler yapmanın önemini kabul ediyorlar. Ev işleri, ev ödevi , para, akran baskısı ve öz bakım konusunda iyi kararlar alabilirler.

Çocuklar öz disipline sahip olmadığında, ebeveynler genellikle çocuğun davranışları için daha fazla sorumluluk alır. Çocuğu ev ödevini yapmak için zorlamak veya çocuğu ev işleri yapmak için motive etmek için zorlamak çoğu zaman bir ebeveynin, olması gerektiğinden daha fazla zaman harcamasına neden olur.

Çocuklara , erken yaşlarda öz disiplin becerileri öğretmek, yaşamları boyunca onlara yardım eder. Kendini disipline etme becerisini asla öğrenmeyen insanlar, yetişkinlik dönemlerinde bile sağlıklı alışkanlıkları sürdürme konusunda zorlanırlar. Okul, iş, para ve hanehalkı sorumluluklarını yönetmek hepsi kendi kendini disiplini gerektirir. Öz disipline sahip olmayan yetişkinler, zaman yönetimi ve para yönetimi gibi sorunlarla mücadele edebilir.

Öz Disiplin Eksikliği Örnekleri

* 4 yaşında bir çocuk yetişkinler arasındaki konuşmaları defalarca kesintiye uğratıyor, konuşmak için sabırsızlanıyor ve sırasını bekleyemiyor.

* 6 yaşında bir çocuk sürekli yataktan kalkıyor çünkü uykuya dalmaya çalışırken can sıkıntısını kontrol etmekte zorlanıyor.

* 8 yaşında bir çocuk, ailesinin görüş alanı dışında olduğu andan itibaren abur cubur yemeye başlıyor.

* 10 yaşında bir çocuk, boş zamanlarını okulda işini yapmak yerine kalemleri ile oynayarak geçiriyor.

* 12 yaşında bir çocuk, keman çalmayı öğrenmek istediğini söylüyor ancak asla pratik yapmıyor.

* 14 yaşındaki bir çocuk bir arkadaşının cesaretlendirmesi ile bir mağazadan bir şeker çubuğu çalmaya çalışır.

* 16 yaşında bir çocuk ders çalışması gerekirken, arkadaşları ile vakit harcamaktadır.
 

Öz Disiplin Becerilerinin Öğretimi

Öz disiplin becerileri kazanmak, yaşam boyu süren bir süreçtir ve tüm çocuklar çeşitli zamanlarda öz disiplin becerileri kazanabilirler. Çocuğunuza, sabretme, direnme ve hazzı geciktirme konusunda yardımcı olması için yaşa uygun araçlar kullanmalısınız.

İyi haber şu ki, çocuğunuz ne kadar disiplinli olursa, size daha az ihtiyacı olacak. Çocuğunuz kendi davranışlarının sorumluluğunu kabul ettiğinde, onu sürekli uyarmanıza gerek kalmayacaktır. Bunun yerine, çocuğunuza yeni beceriler öğretmeye ve sağlıklı bir ilişki kurmaya odaklanabileceksiniz.

Bunun için hemen iletişime geçerek danışmanlık alabilirsiniz. 

bottom of page