top of page
Anaokuluna 
ne zaman başlanır?

Anaokuluna başlamak çocuğun hayatında büyük bir dönüm noktasıdır, ancak küçük çocuğunuzun bu önemli adım için hazır olduğundan emin olmak önemlidir. Hedefler ve ölçütler çocuktan çocuğa değişebilir, ancak beklentilerin ne olduğu konusunda hazırlıklı olmak en iyisidir.

 

Ebeveynlerin göz önünde bulundurması gereken birkaç kılavuz:

Sosyal etkileşim açısından, anaokuluna-hazır olduğu düşünülen bir çocuk, başkalarıyla iyi oynayabilmeli, işbirliği yapmayı ve paylaşmayı (hem fiziksel nesnelerle hem de fikirlerle) bilmelidir. Çocukların okul öncesinde, en azından şarkı söyleme, diğerleri ile konuşma gibi grup etkinliklerine katılmaya istekli olmaları beklenmektedir.

Çoğunlukla, anaokulunda bir çocuğun öğretmenini ve diğer çocukları dinlemesi, dikkatini vermesi ve yönergelere uyması ve özellikle grup ortamında belirli düzeylerde kendini kontrol etmesi beklenir.

Elbette bu dönem çocuğu henüz sıra almıyor, beklemiyor veya belirli bir süre oturmuyor olabilir. Ancak hızlı bir şekilde temel kuralların kazanılması için desteklenmesi sosyal bilişsel gelişimi açısından önemlidir. Bu noktada okul öncesi sınıf öğretmenlerinin ailelere verdiği geri bildirim önemlidir.

 

Anaokullarında öğrenmesi gereken zor becerilerden biri, sınıfın yeni bir ortam olması nedeniyle çocuğun çalışma alışkanlıkları geliştirmektir. Okul yılının sonuna kadar, çocuklar kendilerinden istenen bir görevi tamamlayabilmeli ve öğretmen tarafından verilen talimatları izleyebilmeli, kalem ve boya gibi materyallerine dikkat etmeli ve bazı görevlerde bağımsız olarak çalışabilmelidirler.

Okul öncesi veya kreşe başlayan çocuklar için, rutinlerinde biraz değişiklik olacaktır, bu nedenle bazı endişeler beklenebilir. Ancak okul yöneticileri ile koordinasyon sağlayarak ve çocuğunuzu bu deneyimi benimsemeye teşvik ederek, bu süreci yeni bilgiler öğrenerek gelişeceği bir durum olarak görmelerini sağlayabilirsiniz.

bottom of page