top of page

Bilinçli Farkındalık

Öz Farkındalık , güçlü yanlarınızı, zayıf yanlarınızı, düşüncelerinizi, inançlarınızı, motivasyonunuzu ve duygularınızı açıkça algılayarak, geliştirmenizi sağlar.  Kişisel farkındalık, diğer insanların sizi nasıl algıladıklarını, tavrınızı ve onlara şu anda verdiğiniz yanıtları anlamanıza olanak tanır.

Kişisel farkındalığa sahip olmak, düşüncelerinizin ve duygularınızın sizi nereye götürdüğünü görmenizi sağlar.

Öz farkındalık , istediğinizi yaratmada ve yaşamınıza hakim olmanın ilk adımıdır.
Duygularınızı, davranışlarınızı ve kişiliğinizi kontrol altına almanıza izin verir, böylece istediğiniz değişiklikleri yapabilirsiniz.Düşünceleriniz, duygularınız, kelimeleriniz ve davranışlarınız konusunda farkında olana kadar, hayatınızın yönünde değişiklik yapmakta zorluk çekersiniz.

Duygusal kargaşa olana kadar ilişkiler kolaydır. Bu işte veya kişisel yaşamınızda da aynıdır. Düşünceleriniz hakkındaki yorumları zihninizde değiştirebildiğiniz zaman, duygularınızı değiştirebilir ve duygularınızın kalitesini değiştirebilirsiniz.
Düşüncelerinizi ve davranış kalıplarınızı net bir şekilde anlamanız diğer insanları ve çevrenizi anlamanıza yardımcı olur.

“Farkındalık ritme ayak uydurmaktır.”

Bir dansçının vücut hareketleri hakkında farkındalığa ihtiyacı vardır. Bu farkındalığı çalışarak geliştirir ve dansını ortaya koyar. Dans ederken, düşünmeden, planlamadan, kaygılanmadan, müziğin ritmi ile anda kalarak, gösterisini sergiler.

Kişisel farkındalık, düşünce, duygu ve davranış ifadelerinize dikkat ederken geliştirdiğiniz bir özelliktir.

Yıllardır kendi üzerimde ve eğitimlerime katılanlar ile çalışmalarımda, bu öğrenmeyi hızlandıran birçok faydalı teknik keşfettim. Bu teknikleri de  Mindfulness İstanbul eğitimlerine dahil ettim.

Farkındalık, hayatın akışı içinde kendi ritmimizi bulmamız ve sergilememizdir.
Eğitimlerimde, kimseye neye inanacağını, nasıl düşünmesi gerektiğini veya ne yapması gerektiğini söylemiyorum. Temelde, insanların farkındalıklarını arttırma çabalarına destek oluyorum.

“Kendini daha çok tanımaya başladığında, kişiliğinin ve davranışının daha önce farketmediğin yönlerini görmeye başlarsın.”
Duygusal bir öfke veya hayal kırıklığı tepkisine sahipseniz, bu duygulara yönelen birçok düşüncenin ve küçük tetikleyicilerin farkına varırsınız. Ayrıca, zihninizdeki yorumları değiştirebileceğinizi veya düşündüğünüze inanmamanız gerektiğini fark edersiniz. Artan farkındalık ile, duygusal bir tepki veya yıkıcı bir davranıştan önce düşünce sürecinizde içgüdüsel olarak daha iyi seçimler yapabilmeye elde edersiniz.
Davranışlarınızda değişiklik yapmak, onları erken yakaladığınızda, fark ettiğinizde 
düşünce ve duyguların momentumu bir çıktıya dönüşmeden önce özgür iradeniz ile bir seçimde bulunmaktır. Aklınızdaki değişiklikler ve davranışlar, olayların sonuçlarına yönelik yargısız farkındalık getirdiğinizde çok daha basit ve kolay adımlar haline gelir. İnsan özgürlüğü kabulün içindedir. Kabul ettikten sonra bir karar hakkınız var. Almak istediğiniz karar veya almamak istediğiniz karar size ait. İşte bu insan özgürlüğünün kendisi.

Peki her zaman özgür müdür insan?

Anıl Yetişen

Klinik Psikolog / Terapist

bottom of page