top of page

Mindfulness Stres ile Başa Çıkma

Mindfulness - Bilinçli  Farkındalık 

Çocuk yetiştirirken, bir etkinlik planlamakta veya hızlı tempolu bir çevrede yaşamak stres için yeterli bir nedendir. Hala Ege’ye taşınma planlarınızı gerçekleştirmediyseniz stres ile başa çıkmayı öğrenmeye başlasanız iyi olacak gibi. ‘’Stresli" hissettiğinizi belirttiğinizde, kendiniz için daha kötü şeyler yapıyor olabilirsiniz.  Yapılan araştırma sonuçları gösteriyor ki,  "sadece stres altına girdiğinizi söylemek, epinefrin ve kortizol gibi vücut kimyasallarından oluşan bir dizi nörotransmitterlerin çalışması ile doğrudan ilgili hormonları harekete geçiriyor. Hani stres veya panik olduğunuzda aklınıza hiçbir şey gelmez ya, işte bunun nedeni zihninizi yavaşlatmaya neden olan ve boşa enerji harcamamanızı sağlayan kortizoldur. Bütün kan kaslara, bacaklara, kalbe pompalanır ki tehdit durumuna fiziksel olarak hazır olun. Düşünüp ne yapacaksın!

"Kalplerimiz daha hızlı attı, solunumumuz daha hızlı hale geldi, kan basıncımız yükseliyor,düşünemiyoruz ve korku ve endişe dolu hissediyoruz."

Ne yazık ki, stres gizlice zihine gelen, düşüncelerimizi ve duygularımızı esir alan sinsi bir durumdur. Stresin ne zaman geldiğini bilmiyoruz ve onunla nasıl başa çıkacağımızı da bilemiyoruz.

Stres ve endişe konusundaki farkındalığı hem yaşama yönelik bir tutum hem de esnek bir zihin becerisi olarak düşünebilirsiniz. Jon Kabat-Zinn, farkındalık uygulamasını, andaki deneyimimize özel bir çaba harcamadan kabul etmenin bir yolu olarak tanımladı (1994). Şu andaki deneyiminize yönelik endişe ve strese karşı duyarlılık duruşunu benimsemeyi pratik ettiğinizde, ne olursa olsun, düşüncelerinizi, duygularınızı ve beden duyumlarınızı huzur içinde karşılamayı kazanabilirsiniz.

Kaçmak, bastırmak veya olumsuz tepkiler vermek yerine, mindfulness meditasyonları kabulü sağlar. 

Kendi içsel deneyiminizde meraklı, nazik, misafirperver bir tavırla duygu ve düşünceleriniz ile bağ kurarak değişiklik gösterebilirsiniz; yargılamadan, kendini suçlamadan ve isteksizlikten uzak. Anksiyete ve stres azaltma konusundaki farkındalık teknikleri, zorlu strese maruz kaldığınızda bile, şu anda huzur içinde kalmanızı sağlar,

Stres ve anksiyete için farkındalık geliştirmek, zihni eğitmek, şu andaki deneyiminize bakmanın yeni ve farklı bir zihinsel halidir. Otomatik pilotta stres veya anksiyete yaşamak yerine, farkındalık becerileri kazandığınızda, gözlemci bakış açısıyla stres ve endişe duygularınızı izleyebilirsiniz. Mindfulness eğitimi ile, kendinizle ve bedeninizle bütünleşmiş hissetmeden, aklınız ve bedeninizden akan stres ve endişe duyusunun farkında olursunuz. Stresin içinizden akan hareketli, dinamik bir durum olduğunun, ancak sahip olduğunuz tek şey olmadığının bilincini keşfedersiniz. Şu anda zihninizde ve bedeninizde olanlardan daha fazlasısınız. Farkındalık meditasyonları genellikle, düşüncelerinizin ve duygularınızın zihnin gökyüzüne gelen bulutlar olduğu metaforunu kullanır. Bulutlar gelir ve giderler ama gökyüzü (zihniniz) her zaman oradadır. Gökyüzü, bulutları misafir eder. Gökyüzü sizin zihniniz, stres ve endişe duygularınız ise bulutlardır. Gökyüzü açık olana kadar fırtınanın değişimini izleyebilirsiniz. Mindfulness ile bu kazanılan zihinsel bir beceridir. Meditasyonlar, tüm duyumlar aracılığı ile bu zihinsel beceriyi kazanmayı desteklerken, farkındalık uygulamaları çevremizle ve kendimizle yeni ve farklı bağlar kurmamızı sağlar. Stres seviyesindeki azalma doğal bir sonuçtur.

Stresin etkilerini azaltmak için yalnızca dilimizi ve düşüncemizi değiştirmemiz gerekebilir.

Yapılan bir dizi araştırmalar ve incelemeler sonucunda stresli durumun ortadan kalkması için sadece dilimizi değiştirmemizin önemi vurgulanmıştır.

"Düşüncelerinize ve duygularınıza dikkatinizi verin, bilinçlenin, alışkanlıklarınızı belirleyin, olumsuzluğun her gün gitmesine izin vermenin yollarını bulun ve şükranlarınızı sunun, en çok da kendinize. Zamanla, bu uygulama titreşimler ile nihai olarak düşüncelerin tetiklediği duygu türlerini değiştirmeye başlayacak. "

Mindfulness, bir kişinin dikkatini şimdiye odaklamak ve düşüncelerinin yargısız geçmesine izin vermek için son zamanlarda popüler olan psikolojik bir yöntemdir. 

bottom of page