top of page

Ebeveynlik becerileri nasıl geliştirilir?

Hiç kimse mükemmel bir ebeveyn olmayacak olsa da, herkes ebeveynlik becerilerini geliştirebilir.
Çocukları sorumlu yetişkin olmaları için yetiştirmeye niyetli olan ebeveynlerin, ellerinin altında belirli bir ebeveynlik becerileri seti vardır. Ve daha iyi olmak için yeteneklerini sürekli geliştirirler. Danışmanlık verdiğim aileler ile  çalışırken, özellikle üzerinde durduğum maddeleri sizin için sıraladım.

 

1. Güven duygusunu destekleme
Aşırı korumacı ve az müdahil olma arasında bir denge bulun. Doğal sonuçlara ancak güvenli olduğu durumlarda izin verin ve çocuklara sağlıklı kararlar vermelerini öğretin.
Nihai hedefiniz, çocuğunuzun güvenlik konularını kendi başına tanımayı öğrenmesidir. Böylece siz ne yapması gerektiğini söylemediğiniz zamanlarda da kendisini koruyabilir.


2. Olumlu örnek olun
"Yaptığımı yapma, söylediğimi yap” diyen ebeveynler etkili değil. Çocuklar, söylediklerinizi duymak yerine, sizin yaptıklarınızı görerek çok daha fazlasını öğrenirler.
Telefon kullanımını ilk önce kendiniz  kontrol altına almalısınız, sinirlendiğiniz zaman bile kibar kelimeler kullanın, çocuğunuzun her zaman sizinizlediğini hatırlamak önemlidir. Uygun davranışların modellenmesi temel bir ebeveynlik becerisidir.


3. Sınırları belirleyin
Ne zaman hayır diyeceğinizi bilmek ve sınırlarınızı nasıl aşacağını bilmesi pratik olarak öğrenilen bir beceridir. Zamanla, çocuğunuzun yapmak istediği bir şeyi yapmasına izin vermediğinizde hayal kırıklığı ile başa çıkmasına nasıl yardım edebileceğiniz üzerine çalışın.
Tüm çocuk farklıdır ve bir çocuğun belli bir yaşta olması, mutlaka özel ayrıcalıklar gerektirdiği anlamına gelmez. Bazen, sınırlar belirlemek, ebeveynler için biraz deneme yanılma gerektirir. Kurallar hayatın her alanında, onun hayal kırıklığına uğramasından endişe etmeyin.

4. Tutarlı olun
Etkili ebeveynler sadece sonuçlar ile tehdit etmez, onları uygular. Tutarlılık, çocukların davranışlarını daha iyi yönetmeyi öğrenmelerine yardımcı olmanın hayati bir parçasıdır. Net ve tutarlı sonuçlar çocuğun gelişimine yardımcı olmaktadır.

5. Akıllıca savaşları seçin
Gördüğüm kadarı aileler kaybedecekleri tüm çekişmelere girerek, disiplini kaybediyorlar. Çoğu zaman onlara okyanuslarda mücadele verip, küçük denizlerde boğuluyorsunuz dediğim oluyor. Gözlemlediğim kadarı ile ebevyenlerin istekleri  "sözlerinin dinlenmesi".
Etkili disiplin, ebeveynlerin bir savaşın savaşmaya değip değmeyeceğini anlamalarını gerektirir. Bazen bir güç mücadelisine yol açma ihtimalleri varsa davranışlar ele alınmaya değmez. Gerçekten bir fark yaratmak istiyorsanız daha büyük davranış kalıplarına odaklanın.

6. Stresi etkili bir şekilde yönetin.
Çocuk yetiştirmek stresli bir durumdur. Hayatın diğer faktörü nedeni ile de annelerin stres seyesi çoğunlukla artmaktadır. Ancak stresini etkili bir şekilde yöneten ebeveynler, davranış problemleriyle başa çıkmak için daha donanımlıdır. Stresli ebeveynlerin bağırma ya da cezalandırma ihtimalleri daha yüksektir.
Bir ebeveyn stres altındayken çocuklarına daha kötü davranması daha muhtemel olduğundan, bu sağlıksız bir döngüye yol açabilir. Sağlıklı stres yönetimi öz bakım, arkadaşlardan ve aileden destek almayı ihmal etmeyin.

7. Günlük olarak ilginizi belli edin
Çocuklara günlük olarak ilgi gösterecek zaman ayırmak, çocuğun hayatında büyük ve önemli bir fark yaratıyor. Düzenli olarak olumlu ilgi aynı zamanda diğer diğer disiplin stratejilerini de daha etkili kılmaktadır.
Bununla birlikte, bir çocuk için birebir zaman yaratmak bir ebeveynlik becerisidir. Ancak, çocuğun genel refahı için çok önemli ve anlamlı fark yaratır.


8. Net beklentiler belirleyin
Çocuklar onlardan ne beklediğinizi anlamadığında, beklentilerinizi karşılamaları imkansız olur. En etkili ebeveynler beklentilerini açıklayanlardır.
Etkili bir ebeveyn, on yaşındaki çocuğa odasını temizlemesini söylemez. Bunun yerine, “Temiz bir odanın neye benzediğini anlatır, “ kıyafetlerini yerden birlikte kaldırır, yatağını yapmasına yardım etmesini ondan ister ve eşyalarını birlikte topladıkları için teşekkür eder ”.

bottom of page