top of page
Bilgisayar ve tablet kullanımını düzenlemek

Öncelikle çocuğun, her gün bilgisayara ayırdığı zaman belirlenmelidir ve bu konuda bir anlaşma yapılmalıdır. Bu süre, okulöncesi çocuklarda bir saatten, ilköğretim dönemi çocuklarında ise iki saatten fazla olmamalıdır.

2-Ebeveynler (anne-babalar); çocuklarını teknoloji dünyasında sağlıklı sekilde yönlendirmek ve onları denetleyebilmek için bilgisayar ile internet hakkında bilgi edinmelidir ve bu bilgileri kullanmaktan çekinmemelidir.

3-Ebeveynler, çocuklarından,kullandıkları bilgisayarı, program ve oyunları, kendilerine öğretmelerini ve açıklamalarını isteyebilirler. Anne ve babasından daha çok bildiğini düşünmek, çocuk üzerinde olumlu bir etki yaratacaktır.

4-Aşırı kullanımı engellemenin enkolay yollarından birisi, bilgisayarı ortak çalışma odası gibi yetişkinlerin de takipedebilecekleri bir yere koymaktan geçecektir.

Aile içinde birden fazla birey, aynı bilgisayarı kullanırsa, çocuk sırasını bekleme gibi sosyal becerilerini de geliştirecektir. Bunun yanısıra, ebevenler tarafından, çocuğun bilgisayar ve interneti hangi amaçla kullandığı da bilinmelidir ve chat arkadaşları gibi konular hakkında bilgi toplanmalıdır.  

5-Anne-babanın bilgisayar dünyası üzerindeki hakimiyeti artarsa, çocuklarla birlikte oyun oynayabilirler .Program ve oyunların içeriklerini de denetleyebilirler. Böylece çocukları, eğitimsel değerler içeren oyunlara yönlendirebilirler. Bilgisayar oyunlarının seçiminde, çocuğa yardımcı olarak yaş ve gelişimine uygun, siddeti içermeyen programlar seçilmelidir.

6-Nitekim 3-5 yaş dönemindeki çocuklar için anımsama, 6-8 yaş için okuma, yazma, mantık yürütmeyle ilgili etkinlikler, 9-12 yaş için soyut kavramlar, ileri düzeyde sorun çözmeyi içeren materyallerin seçilmesi faydalı olacaktır.

7-İlkokul, ortaokul ve lise dönemlerindeki çocukların, derslerine de katkı sağlayacak web üzerindeki interaktif eğitim programları veya DVD’ler faydalıdır. Özellikle, bir de yabancı dil olursa, kelime haznelerini ve yabancı dil bilgilerini geliştirirler.

8-Anne-babalar uygunsuz sitelere, bilgilere ulaşmanın önlenebileceği, denetim sistemleri hakkında da bilgi edinebilir. Örnek: Filtreleme seçenekleri gibi…

9-Anne-babalar, bilgisayar kullanımına ilişkin uygulayamayacakları kurallar koymamalıdır; “-Bu kötü alışkanlıktan vazgeç!” veya “-Okul dönemi boyunca bilgisayarı yasaklıyorum” diye söylenmemelidir.

10-Unutmayın ki; yetişkinlerin doğru yönlendirme ve mantıklı sınırlandırmaları ile kullanılan bilgisayarın, çocukların gelişimi üzerinde pek çok olumlu etkisi de bulunmaktadır.

bottom of page