top of page
İki yaş bağlanma sürecinde çocuğum var.

 

Çocuğunuz ile iki yaş sürecinde güvenli bağlanmaya sahip olmak, ona birçok şekilde yardımcı olacaktır. Ebeveyni ile güçlü bağları olan çocuklar, daha yüksek benlik saygısına sahip olma, okulda daha iyi performans gösterme, olumlu ilişkiler kurma ve stresi yönetme olasılıkları daha yüksektir. Çocuğunuz ile iki yaş sürecinde iletişiminizde geliştirebileceğiniz, bağlanma sürecinde ihtiyaç duyabileceğiniz üç temel ipucu.

 

1. Güvenilir Olun

Çocuğunuzun sizi güvenli bir yer olarak görmesi gerektiğini unutmayın. Hastalandığında, incindiğinde veya üzüldüğünde konfor sağlayın. Fiziksel olarak mümkün olduğunca erişilebilir olun. Çocuğunuz güvende hissettiğinde, dünyayı kendi başına keşfedebilir, gerektiğinde güvenlik ve rahatlık için size dönebileceğini bilerek öğrenebilir. Onu kendi başına yapabileceğini düşündüğünüz yeni şeyleri denemesini göstererek teşvik edebilirsiniz.

 

2. Dikkatinizi Verin

Çocuğunuz ile bire bir iletişim kurun. Hem eğlenebileceğiniz hem de birlikte oynayabileceğiniz etkinlikleri keşfedin. Gereksinim duyduğu şeylere yönlendirin. Belirli bir iletişim türünü zorlamayın. Bu aktivitelerin çok zaman alması gerekmiyor. Önemli olan sevgi ve bölünmemiş dikkat ile sürdürülüyor olması. Göz teması, dokunma, gülümsemeler gibi etkileşimler bağlantı kurmanızı destekleyecektir.

 

3. Tahmin Edilebilir Olun

Çocukların kendilerini güvende hissetmeleri için rutinlere ihtiyaçları vardır. Yemek, yatma zamanı, bez değişimi zamanı gibi eylemler için bir rutin sahibi olmak çocuğunuzun öz disiplin ve güvenlik sağlamasına yardımcı olur. Daha sonra ne olacağını bilmek, güvenlik ihtiyaçlarını karşılamak ile birlikte öğrenmelerini destekler.

bottom of page