top of page
İki yaş ayrılmaya hazırlanma nasıl olur?

Yeni yürümeye başlayan çocuklar harika öğrenenlerdir. İki yaş çocuğunuz sizinle iletişim kurmak istiyor - ama doğru kelimeleri bulamadığı zaman sinirleniyor olabilir. Sonuçta bağımsızlığına doğru adımlar atmak istiyor - ama sizden uzak olmayı sevmiyor. İki yaş çocuğunuzu anlamak, çocuğunuzla bağlantı kurmanıza yardımcı olur.
 

 1 ile 3 yaş arasında yürümeye hazırlanan ve başlayan çocuklar dünyayı keşfetmeye hazır.

Yürümeye başlıyor olması sadece fiziksel olarak harekete geçmesini işaret etmez. Aynı zamanda beyinlerinde yaşanan zihinsel gelişim ve düşünce oranını da açıklar. Üç yaşına geldiğinde, bir çocuğun beyni, bir yetişkinin büyüklüğünün % 80'i olacak ve büyük bir gelişme göstermeye devam edecek.

 

Bebekler için iki yaş;

  • Bağımsız olmak isteğini ama bakım vereninden ayrılma korkusunu

  • Güçlü duygulara sahip olmayı ancak onları her zaman kontrol edememeyi veya ifade edecek kelimeleri bulamamayı

  • Dünyanın çalışma şeklini keşfetmeyi ifade eder.

Ayrılma kaygısı iki yaş gelişiminin normal bir parçasıdır. Sizin ve çocuğunuzun birbirinden ayrılması gereken zamanlar vardır.

İşte, yürümeye başlayan çocuğunuzun sizden ayrılmasına yardım etmesi için bazı fikirler.
 

Ayrılmaya hazırlanma

Ayrılmanız gereken zamanlar hakkında yürümeye başlayan çocuğunuzla konuşabilirsiniz. Çocuklar ne zaman uzaklaşacağınızı, nerede olacağınızı ve ne zaman döneceğinizi bilirlerse - özellikle bu bir rutinin parçasıysa, kendilerini daha güvende hissederler.

Bunun için evde onun yanından başka bir odaya geçerken ona sesinizin ulaşmasını sürdürerek-onunla konuşmayı devam ettirerek hazırlık yapabilirsiniz. Yanından ayrılsanız dahi sesinizin ona ulaşıyor olması güvende hissettirecektir.

 

Çocuğunuza bakan sizden başka bakıcılar varsa veya bir kreşe gidiyorsa, bakıcıların ve eğitimcilerin ailenizin rutinlerini bilmesi iyi bir fikirdir. Rutinlerinize sadık kalarak; bu, orada olmadığınız zamanlarda çocuğunuzun güvende hissetmesine yardımcı olur.
 

Eve bağlı hissetmek

Çocuğunuz başka bir bakıcıya ya da kreşe giderken, evden en sevdiği nesneleri - örneğin bir battaniyeyi veya oyuncağı - almasını sağlayın. Bu, çocuklara başka bir yerde olsalar bile ev hayatlarını yanlarında götürme hissi verir. Bir başka iyi fikir, aile, evcil hayvan ve evinizin fotoğraflarını içeren bir kitap yapmaktır. Çocuğunuz kitabı yanında bulundurabilir.

 

Nesne devamlılığını öğrenme

Yeni yürümeye başlayan çocuklar, görülemiyor olsanız bile hala orada olduğunuzu öğrenmeleri zaman alır - buna nesne devamlılığı denir. Nesne sürekliliğini öğrenmesi bu dönemin önemli kazanımlarından biridir.

 

Çocuğunuzun yanında olmadığınızda hala var olduğunuzu öğrenmesine yardımcı olmak için, saklanan nesneyi bulma ve saklambaç gibi oyunlar oynayabilir ya da kaybolan ve yeniden ortaya çıkan hayvanlar ve oyuncaklar ile dramatik bir oyun oynayabilirsiniz.

Ayrıca, çocuğunuzun eğitimcisi veya bakıcısı, siz orada değilken sizinle ilgili konuşurak yardımcı olabilir. Gittiğiniz zaman çocuğunuzun geri döneceğinizi bilmesini sağlamız da gerekir.
 

Kendi kaygınızı yönetin

 Çocuğunuza yanından ayrılma konusunda endişe etmediğinizi göstermeniz gerekir. Bu dönemde ne dediğinizden daha çok nasıl dediğiniz yani tepkileriniz ile ilgilidirler. Sizi kaygılı görmeleri bir terslik olduğunu düşünmelerine neden olacaktır.

 

İşleri kolaylaştırmak için;

  • Kendinizin ayrılmayla ilgili endişelerini kontrol edin

  • veda ettikten sonra çabucak ayrılın

  • 'Korkma' veya 'Cesur ol' gibi dillerden kaçının

  • Geri döndüğünüzde umut verici davranın.

  • Onsuz zamanınızın ne kadar kötü geçtiğini açıklamaya kalkışmayın.

  • Buluşma anınızı dramatize etmeyin.

  • Özlediğinizi belli edin ancak bunu büyük bir buluşma törenine çevirmeyin.

 

Çocuğunuzun zorlu duygularla başa çıkmasına yardımcı olun

İki ve üç yaş çocuğu için, bazen güçlü olabilecek duygulara sahip olmak normaldir - ne hissettiklerini söylemek isterler, ancak çoğu zaman doğru kelimeleri bulamazlar. Bu onlar için çok sinir bozucu olabilir ve sinir krizi ve diğer davranış değişikliklerine yol açabilir.

İşte size yardımcı olacak bazı fikirler.

 

Duygu becerilerinin kazanılması

Eğer çocuğunuz sinirleniyorsa, sakin olmanız, çocuğunuzun duygularının artmasını önlemeye yardımcı olacaktır. Yeni yürümeye başlayan çocuklar kontrolün sizde olduğunu bilirlerse daha iyi hissederler. Karşılarında durumu soruna çevrmeyen, güven uyandıran, anlamaya çalışan ebeveynler görmeye ihtiyaç duyarlar.

 

Ayrıca, çocuğunuza duygularını sözcüklere veya güçlü duyguları ifade eden jestleri öğreterek ifade etmesine yardımcı olmak da iyi bir fikirdir. Örneğin, 'Resmimizi yırtdığın için üzgünsün' 'sinirlendin ve oyuncaklarını atmak istedin'.
 

Çocuğunuzun duygularına cevap verme

Yüz yüze, göz seviyesinde iletişim, yürümeye başlayan çocuğunuzun onunla konuştuğunuzu hissetmesine yardımcı olur. Onunla konuşurken diz çökerek veya çömelerek çocuğunuzun seviyesine inmeyi ihmal etmeyin.

 

Çocuğunuz sinirliyken, dikkatini dağıtmayı veya çocuğunuzu başka bir faaliyete yönlendirmeyi deneyin. Örneğin, çocuğunuz bir inatlaşma ya da kriz başlattıysa, sevdiği bir çizgi film hakkında veya taklit etmeyi hoşlandığı bir karakter hakkında konuşmaya başlayın.

Çocuğunuz öfkeli olduğunda, bu davranış genellikle sizden ne tür tepkiler alabileceğini görmek istemesi ile ilgilidir. Bu sayede size güvenip güvenemeyeceğini bilmeye ihtiyaç duyar. Yaklaşımınızın, çocuğunuzun davranışları ve duyguları kontrol etme yeteneği üzerinde güçlü bir etkisi olacaktır. Temel olarak, sakin kalmak ve sinir krizi geçirmemek, çocuğunuza hayal kırıklığıyla nasıl başa çıkacağını öğretir. Bunu içselleştiren çocuk kriz durumlarında sakin kalabilmeye yönelik büyük bir motivasyon kazanır. Kim kendini ifade etmeye çalışırken ya da büyük bir içsel çatışma yaşarken üzerine bir de öfke ile yaklaşan ebeveyne güvenebilir?


 

Çocuğunuzun bağımsızlık ihtiyacını desteklemek

Karar ve seçimler yapma arzusunu onaylayarak çocuğunuzun bağımsızlığını ve güvenini geliştirmesinde bazı pratik fikirler:

* Çocuğunuzu, yeni bir şey denediğinde, başarılı olamasa bile girişimini ve çabasını övün. Tabakları sofraya taşımak istemen çok güzel.

* Çocuğunuzun sınırlı seçeneklerden basit seçimler yapmasına izin verin; örneğin, meyve yemesi için bir muz veya bir elma arasında seçim yapma, dışarı çıkmadan önce kırmızı veya sarı ayakkabılara karar verme veya bir okumak için dilediği kitabı seçme özgürlüğü.

* Çocuğunuzun 'güvenli' hatalar yapmasına izin verin - bu şekilde çocuğunuz öğrenir. 

* Çocuğunuzu, ev işleri, sofra hazırlama veya oyuncakların toplanması da dahil olmak üzere evin etrafındaki diğer işleri yapma konusunda size yardımcı olmasına teşvik edin.

 

Düşünmeyi, problem çözmeyi ve diğer becerileri teşvik etme

Öğrenmek için oyunu kullanma

Çocuğunuzla oynayın ve hangi oyunların oynayacağına karar vermesine izin vererek çocuğunuzun liderliğini takip edin. Çocuğunuz seçmenizi istiyorsa, paylaşmayı içeren oyunları tercih edin.

Hayal gücünü harekete geçiren ve çocukların zihinlerinin çalışmasına izin veren oyunlara teşvik edin.


 

Beyin yollarının oluşturulması

Çocuğunuza en sevdiğiniz etkinlikleri tekrarlama şansı verin. Bu, çocuğunuzun beyninin becerileri güçlendiren yollar oluşturmasına yardımcı olur. Örneğin, çatal-bıçak takımını çekmeceden çıkarmak ve tekrar tekrar yerine koymak, çocuğunuzun motor ve problem çözme becerileri geliştirmesine yardımcı olur.

Aynı kitapları tekrar tekrar okumak sizin için sıkıcı gelebilir, ancak çocuklar bu aşinalıkları sever. Aynı kitapları okurken öocuğunuzun düşünme becerilerini kazanmasını desteklemek için 'bundan sonra ne olacak?' diye sorabilirsiniz.


 

İki ve üçlü yaşlarda olan çocuğunuz ile iletişiminizi arttırmak, çocuğunuzun çatışmaları çözümlemesine ve gelişimine destek olmak için danışmanlık alabilirsiniz.

bottom of page