top of page

Yaşamla kurulan ilişki -

Tekin içinde çift- Bağlanmanın öyküsü - Bölüm 2

Akış Kopyası Kopyası Kopyası Kopyası Kopyası Kopyası Kopyası (12).png

Bir önceki bağlanma ile ilgili yazıda bağlanma stillerinden bahsetmiştim. Şimdi bağlanma tarzınızı keşfetme ve bununla ne yapacağınızı konuşma zamanı.

Sağlıklı ve Sağlıksız Duygusal Bağlanma

Bağlanma tarzınızın sağlıklı mı yoksa sağlıksız mı olduğunu merak ediyorsanız kendinize şu soruları sormanızı öneririm:

 • Bağlanma stiliniz, başkalarıyla istediğiniz ilişkileri başlatmanıza, kurmanıza ve sürdürmenize yardımcı olmanızda etkili mi? 

 • Duygusal bağlanma tarzınız ve iletişim kalıplarınız işe yarıyor mu? İlişkilerinizin gidişatından memnun musunuz? 

 • Sevdiğiniz insanlarla birlikteyken zevk alıyor musunuz? Hayatınızdaki insanlar sizinle birlikte olmaktan zevk alıyorlar mı? 

 • İhtiyacınız kadar yakınlığa ve mesafeye sahip misiniz? Başkalarının yakınlık ve mesafe ihtiyacına tahammül edebilir / bundan memnun olur musunuz?

 • Neye ihtiyacınız olduğunuzun yanıtını verebilir misiniz? Başkalarının ihtiyaçlarına cevap verebilir veya size gösterilen ilgi / alakayı kabul edebilir misiniz?

 • Başkalarının sizin adınıza duygularınızın sorumluluğunu almasını bekliyor musunuz?

 • Aşkı bulmak istiyor ama birisi her yaklaştığında boğuluyor musunuz?

 • Sizin için iyi bir eşleşme ise yakın olabilir misiniz?

 • Samimi ve sevecen bir ilişki istiyor, ancak başkalarının sık sık sizden uzaklaşmasına neden olacak kadar talepkar hale geliyor musunuz?

 • Partnerinizin sizden ilgi ve alaka beklentileri sizi rahatsız hissettirir mi?

 • İlişki konusu açılsın istemez misiniz?

 • Çatışma veya anlaşmazlıklar yüzünden harap olur musunuz?

 • Size uygun olmayan tarz ve tutumlarda olan insanlardan vazgeçebilir misiniz?

Sağlıksız Bağlanmanın Sonuçları

Hayatınızdaki insanlarla sağlıksız bir bağlanma tarzına girerseniz, kesinlikle olumsuz sonuçlar doğacaktır. Örneğin Avivi, yaşamlarında aradıkları ilişkiyi bulamayan kişilerin kendilerini genellikle yalnız ve hayal kırıklığına uğramış hissettiklerinden bahseder. Ve bazı insanlar yalnız kalmaktan korktukları için toksik ilişkiler içinde kalmaya devam ederler.

“Bağlanma tarzınızın farkında değilseniz, özellikle romantik ilişkiler söz konusu olduğunda, kendinizi hüsrana uğramış ve kafanız karışmış bulabilirsiniz.”

— ADİ AVİVİ, PSYD, CGP

Duygusal yakınlıktan kaçınan kişiler, ilişkiler ve bağımlılık hakkında çarpık fikirlere sahiptir ve bu nedenle başkalarına güvenmeye ve ilişki yaşamaya izin vermeyebilirler. Aslında bakarsanız bazı ilişkiler daha fazla neşe getirip, hayatımıza anlam katarken bazı ilişkiler bunu sağlayamıyor.

Hayatımıza anlam katan etkili olduğuna inandığımız bağlantılara güvenmeyi öğrenebilir ve etkili olmadığında yavaşlayabilir ve farklı davranmayı seçebiliriz.

Bağlanma Tarzınız Üzerinde Çalışmak

Avivi'ye göre, bağlanma stilimiz üzerinde çalışmak, istediğimiz sağlıklı kişiler arası bağlantıları geliştirebilmemiz için dürtülerimiz, düşüncelerimiz, duygularımız ve davranışlarımızla başa çıkmamıza yardımcı olabilir. Ayrıca ilişkilerimizde akıllıca, uzun vadeli seçimler yapmamıza yardımcı olabileceğini de ekliyor, kendileri.

 

Duygusal bağlanma kalıplarınızı geliştirmek için atabileceğiniz bazı adımlar:

Psikoterapiye başlayın

Şefkatli ve anlayışlı bir psikoterapist ile çalışmak, neden belirli şekillerde davrandığınızı ve belirli seçimler yaptığınızı daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir. Psikoterapi, yeni kişilerarası beceriler öğrenmenize de yardımcı olabilir. 

Grup çalışmalarına katılın

Grup çalışmaları, kişilerarası etkileşimi keşfetmenin ve üzerinde çalışmanın bir yoludur. Bir grupta, kişiler arası tarzınız doğal olarak ortaya çıkar ve başkaları ile olan ilişkilerinize dair bakış açınızı zenginleşebilir.

Arkadaşlarınıza ve ailenizle konuşun

Bağlanma tarzınızdan emin değilseniz, hayatınızdaki önemli insanlarla size yakın olmanın nasıl bir şey olduğu hakkında konuşabilirsiniz.

Onlara size güvenmek konusunda kendilerini rahat hissedip hissetmediklerini, onlara güvendiğinizi hissedip hissetmediklerini, onlarla yaşadığınız anlaşmazlıkları veya çatışmaları nasıl yönettiğinizi ve biraz alana ihtiyaç duyduklarında veya onlara alana ihtiyacınız olduğunu ifade ettiğinizde ne düşündüklerini, nasıl hissettiklerini, bunlarla ilgili ne düşündüklerini sorabilirsiniz.Verdikleri cevaplar, kişiler arası etkileşimde bağlanma tarzınız hakkında bazı fikirler verebilir.

Duygusal bağlanma, ilişkilerde yakınlık için temel bir ihtiyaçtır. Bağlanma şekliniz ve ilişkilerdeki davranışlarınız doğal bir süreçtir.

Bağlanma kalıplarınız hakkında iç gözlem yapmak veya bunları size yakın kişilerden bilgi toplayıp, dışarıdan gözlemleri değerlendirmek bağlanma stilinizin güvenli mi, kaçıngan mı, endişeli mi yoksa bu üçünün bir kombinasyonu mu olduğunu belirlemenize yardımcı olabilir. Bağlanma biçimlerinizi fark etmek, kişilerarası ilişkileriniz üzerinde çalışmak, yakın olduğunuz insanlarla ilişkilerinizi geliştirmenize yardımcı olabilir. 

Sonuçta hayat bir ilişki, nasıl olduğuysa size kalmış.

bottom of page