top of page
  • Yazarın fotoğrafıAnıl Yetişen

Duygulara Giriş

Güncelleme tarihi: 19 Oca

Duygulara Giriş


Çocuklarla konuşurken, duygular konusunu es geçmek demek, onların en temel ihtiyacını göz ardı etmek demektir. Unutmayın, çocuklar henüz duygusal dili anlamakta ve ifade etmekte yeni. Ebeveyn olarak bu yolculuğa rehberlik etmek sizin göreviniz.


"Duygular, bize kim olduğumuzu anlatan haritalardır." — Dr. Brené Brown


Empati İnşa Etmek

Bir çocuğun duygusal zorluklar yaşadığını gördüğünüzde, hemen sorunu çözmeye çalışmak yerine, önce onun duygularını anlamaya çalışın.


Örnek: Çocuğunuz okuldan gelip "Kimse benimle oynamıyor" dediğinde, "Neden kimse seninle oynamıyor, acaba sende bir problem mi var?" demek yerine, "Bu seni üzmüş olmalı, anlatmak ister misin?" diyebilirsiniz.


Duygusal Dil Oluşturmak:

Duygularını ifade edebilecekleri bir dil oluşturun. ‘Üzgünüm’, ‘mutluyum’, ‘heyecanlıyım’ gibi duygusal kelimelerin günlük konuşmalarınıza dahil edin.


Duyguları Yargılamayın

"Duygular ne iyi ne kötüdür, sadece vardır." — Carl Jung

Duygularını yargılamak, çocuğunuzun kendini ifade etmekten çekinmesine yol açabilir. Onların hissettikleri, onların hissettikleridir ve bu duyguların geçerli olduğunu kabul etmek, çocuğunuzun sizinle daha açık bir iletişim kurmasına yardımcı olur.


Sonuç: Duygular, hem sizin hem de çocuğunuzun anlayabileceği bir dilde ifade edilmelidir. Bu, ebeveyn-çocuk ilişkisinin temel taşlarından biridir. Unutmayın, çocuklar duygusal olarak ne kadar sağlam olurlarsa, hayatta da o kadar başarılı olurlar.


Çocuk psikolojisi ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak için benimle kalın! Bloğu takibe alarak yeni yazılardan haberdar olabilirsiniz.


Bu nasıl çocuk böyle podcast'i Spotify'da.


18 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Çok zeki

bottom of page