top of page
  • Yazarın fotoğrafıAnıl Yetişen

Çocukla iletişim rehberi

Güncelleme tarihi: 6 Ara 2023İlk adım, çocuklarla nasıl konuşulacağını öğrenmektir, böylece sizi daha çok dinlerler.

İşte çocuklarla uygulanabilecek bazı iletişim ipuçları:


1. Yönlendirmeden Önce Bağlantıya Geçin

Çocuğunuza direktif vermeden önce, çocuğunuzun göz hizasına çömelin ve dikkatini çekmek için çocuğunuzla bakışınızın temas etmesini sağlayın.


2. Çocuğa doğrudan Hitap Edin

Konuşmanızı çocuğun adıyla açın, “Ali / Ayşe, lütfen…”


3. Çocuklarla Konuşurken Kısa Kalın

Tek cümle kuralını kullanıyoruz:

Ana yönergeyi açılış cümlesine koyun. Ne kadar uzun süre konuşursanız, çocuğunuzun duymazdan gelme olasılığı o kadar artar. Konuşmak için bir ağzımız dinlemek için iki kulağımız var, hatırlayın.


Bir konu hakkında diyalog kurarken çok fazla konuşmak çok yaygın bir hatadır. Çocuğa ne söylemek istediğinizden tam olarak emin olmadığınız hissini verir. Çocuk sizi konuşmaya devam ettirdiği oranda, aynı zamanda sizi yoldan çıkarabilir.


4. Çocuklarla Konuşurken Basit Kalın

Tek heceli kelimelerle kısa cümleler kullanın. Çocukların birbirleriyle nasıl iletişim kurduklarını dinleyin ve gözlemleyin bu çok işinize yarar.

Çocuğunuz o sırlı, ilgisiz bakışı gösterdiğinde, artık anlaşılmazsınız, o yüzden dikkatini kaybetmemek için konuyu uzatmayın.


5. Çocuklarla Konuşurken Çocuğun Reddedemeyeceği Bir Teklifte Bulunun

Özellikle güç mücadelelerinden kaçınmak için iki veya üç yaşındaki bir çocukla mantık yürütebilirsiniz. "Hadi giyin de dışarı çıkıp oynayalım." İsteğiniz için çocuğun yararına olan ve reddedilmesi zor bir teklifte bulunun. Bu, ona güç konumundan çıkması ve yapmasını istediğiniz şeyi yapması için bir iyi neden verir.


7. Çocuklarla Konuşurken Olumlu Olun

“Koşmak yok” yerine şunu deneyin: “İçeride yürüyoruz, dışarıda koşabilirsin.”


8. “İstiyorum” ile Başlayın.

“yap” yerine “yapmanı istiyorum” diyin.


Yemeğini bitir yerine artık yemeğini yemeye devam etmeni istiyorum ya da yemeğini bitirdikten sonra oynayabiliriz diyebilirsiniz.

Sonraki adımlara geçişi hep hatırlatıyoruz, sevk ediyoruz.


Bu, memnun etmek isteyen ama emir verilmesinden hoşlanmayan çocuklarda işe yarar. “İstiyorum” diyerek sadece bir emirden ziyade birliktelik mesaji verirsiniz.


9. “Ne zaman… O zaman.”

"Dişlerini fırçaladığın zaman hikaye okumaya başlayacağız." “İşin bittiğinde dışarı çıkıp oynayabiliriz.”


10. Önce Bacaklar, İkinci Ağız

"Oyuncaklarını kaldır, yemek zamanı!" diye bağırmak yerine. Çocuğunuzun oynadığı odaya sessizce gidin, ancak kesin bir şekilde ona neredeyse akşam yemeği vakti olduğunu söyleyin, ardından birkaç dakikalığına çocuğunuzun ilgi alanlarına katılın. Çocuğunuza sofraya gitme talebiniz konusunda işbirlikçi olduğunuzu gösterir; aksi takdirde, çocuklar direnç göstererek daha çok zorlarlar.


11. Seçenekler Verin

"Önce pijamalarını mı giymek istersin yoksa dişlerini fırçalamak mı?" "Kırmızı t-shirt mü mavi olan mı?"

Kendi kararini verdiğini bilmesi hali ile karar vermesini kolaylaştırır.


12. Gelişimsel Olarak Doğru Konuşun

Çocuk ne kadar küçükse, yönergeleriniz o kadar kısa ve basit olmalıdır. Çocuğunuzun anlayış düzeyini göz önünde bulundurun.


Örneğin, ebeveynlerin yaptığı yaygın bir hata, üç yaşındaki bir çocuğa “bunu neden yaptın?” Diye sormaktır. Çoğu yetişkin bile davranışlarıyla ilgili bu soruyu her zaman yanıtlayamaz.

Bunun yerine, “Hadi biraz günün hakkında konuşalım” demeyi deneyin.


13. İki Yaşındaki Bir Çocuk Bile “lütfen” Öğrenebilir.

Çocuğunuzun kibar olmasını bekleyin. Çocuklar görgü kurallarının isteğe bağlı olduğunu düşünmemelidir. Ver dediği yer de verir misin diye yeniden cümleyi ona soyleyin. Yap dediğinde yapar mısın diye rica ettiğinde yapabileceğinizi söyleyin.

Çocuklarınızla konuşurken sizinle konuşmalarını beklediğiniz şekilde hitap edin.


14. Tehditlerin ve Yargılayıcı Açılışların Çocuğu Savunmaya Geçirmesi Muhtemeldir.

“Bunu yapsan iyi olur…” veya “Yapmalısın…” yerine “bunu yapmanı rica ediyorum…” demeyi deneyin ya da “evimizin toplu kalması için oyuncaklarını toplamana ihtiyacım var…” sabırlı olun başka bir şey yapmak istediğinde önce oyuncaklarını toplar mısın sonra isteğini yapabilirim diyin.

Bir taleple geldiginde önce bunu yapar mısın lütfen diyin.


15. Çocuğunuz Ne Kadar Yüksek Sesle Bağırırsa, Siz de O Kadar Yumuşak Tepki Verin.

Nasihatta bulunmadan önce çocuğunuzun nefes almasına izin verin: “Anlıyorum” veya “yardım edebilir miyim?” Bazen sadece şefkatli bir dinleyiciye sahip olmak öfke nöbetini dindirebilir. Öfkeyi o an geçirmeye çalışmanız yangını körüklüyorsa, bekleyin, sakinleşecektir.

Onun seviyesine yükselirseniz, başa çıkılması zorlaşan karşılıklı iki öfke nöbeti yaşanır. Onun için yetişkin modunda kalıp, yatışmasını beklemelisiniz, sonra bu konuyu konuşursunuz. Öfkeyi öfke yatıştırmaz.


16.Yönergenizi Vermeden Önce Duygusal Dengeyi Yeniden Sağlamasını Ayarlayın

Dalgalı denizden güvenli limana gelmesini sağlayın. Bunun tek bir yolu yok. Kriz anında yapılan açıklamalar sorununuzu çözmez.


17. Yeni Yürümeye Başlayan Çocuklara Aynı Söz Bin Kez Söylenebilir.

İki yaşından küçük çocuklar direktiflerinizi uygulamada güçlük çekerler. Çoğu üç yaşındaki çocuk yönergeleri içselleştirmeye başlar, böylece istediğiniz şey duyulmaya başlar. Çocuğunuz büyüdükçe daha az tekrar yapın. Dört yaş tekrarları söylenme olarak görmeye başlar.


18. Çocuğunuzun Düşünceyi Tamamlamasına İzin Verin

"Kiyafetlerini üst üste yığma" yerine şunu deneyin: " kıyafetlerini nereye koymak istediğini düşünür müsün lütfen." Çocuğun boşlukları doldurmasına izin vermek, kalıcı bir ders oluşturması daha olasıdır.


19. Sınır Koyarken Net olun

Kimse kimseye şiddet gösteremez.

"Eğer vurursan, beklemek zorundasın."

Oyuncakları atarsan onları kaldıracağım.


20. Kabul Edilebilir Alternatifler Sunun

"Henüz tek başına meyveleri kesemezsin ama onları yıkayabilirsin."


21. Önceden Bildirimde Bulunun

"Birazdan gidiyoruz. Oyuncaklara güle güle, arkadaşlara güle güle…”


22. Kapalı Bir Çocuğu Açın

Özenle seçilmiş ifadeler açılır, kapalı küçük zihinler ve ağızlar. Çocuğunuzun heyecan duyduğunu bildiğiniz konulara bağlı kalın. Evet veya hayırdan fazlasını gerektiren sorular sorun. Ayrıntılara bağlı kalın. "Bugün okulda iyi bir gün geçirdin mi?" yerine deneyin, “Bugün yaptığın en eğlenceli şey neydi?”


23. “Ben… Hissediyorum…Çünkü…” Dilini kullanın.

"Dükkânda benden kaçtığında endişeleniyorum çünkü kaybolabilirsin."


24. Tartışmayı Kapatın

Bir konu gerçekten tartışmaya kapalıysa, söyleyin.

"Bu konuda fikrimi değiştirmiyorum. Afedersin."

Hem sizin hem de çocuğunuzun yıpranmasını önlemiş olursunuz.
35 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page